Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos įmonės vienoje vietoje

Vejos priežiūra pavasarį. Kada verta atlikti Skarifikaciją, o kada Aeraciją?

Vejos prieziura

Norite gražios vejos – pasirūpinkite tinkama jos priežiūra. Visi žinome, kad veją reikia pjauti, ne rečiau kaip kartą per savaitę, būtina tręšti kokybiškomis trąšomis ir esant sausrai  gausiai laistyti.  Tačiau vien šito nepakanka. Ar esate girdėję stebuklingus žodžius – Aeravimas ir Skarifikavimas? Tiesa... žodžiai gal ir nestebuklingi, bet teisingai atliekant šiuos procesus – veja atrodys pasakiškai.

Skarifikavimo nauda - veja gauna daugiau oro, sutvirtėja žolės šaknys, ji tampa vešlesnė, geriau įsisavinamos trąšos.

Skarifikavimo metu atliekamas mechaninis vejos paviršiaus įpjovimas - vos iki 2cm gylio – šis procesas palengvinti vejos atsinaujinimą, prasidedant naujai vegetacijai.

Pavasarį rekomenduojamas vejos skarifikavimas, paprastai tariant - seno veltinio sluoksnio iššukavimas. Skarifikuojant pašalinama pernykštė „negyva“ žolė, samanos, šiukšlės, susmulkinami stambūs kupstai - dėl to veja gauna daugiau oro, sutvirtėja žolės šaknys, ji tampa vešlesnė, geriau įsisavinamos trąšos. Rekomenduojama po procedūros veją patręšti kompleksinėmis pavasarinėmis vejai skirtomis trąšomis su didesniu azoto kiekiu.

Skarifikuoti veją verta, nes:

1. Proceso metu sujudintas žemės paviršius lengviau priima orą, drėgmę bei trąšas, kas leidžia ženkliai efektyviau pradėti vegetaciją, tačiau taip stipriai neįtakoja tolimesnio augimo, kaip aeracija. 

2. Skarifikacija taip pat padeda kontroliuoti veltinio sluoksnį kuris dengia viršutinę vejos šaknų dalį. Jis atsiranda iš susikaupusios praėjusių metų nupjautos žolės likučių, sudžiūvusių paviršinių šaknų, sausų stiebų dalių, ir kitų medžiagų. Šio sluoksnio atsiradimas yra natūralus ir naudingas procesas, dalis jo supūva ir tampa organinėmis trąšomis, o likusi dalis prilaiko drėgmę.  
Tačiau per didelis veltinio sluoksnis sulaiko didelę dalį vandens bei sumažina jo įsiskverbimą į dirvožemį. Veltinis sulaiko ne tik drėgmę bet ir deguonį, kuris ypač svarbus dirvožemiui ir vejos šaknims.  Dėl veltinyje sulaikomos drėgmės suteikiamos puikios sąlygos atsirasti ir daugintis grybinėms ligoms. 

3. Palaikomas tinkamas dirvos rūgštingumas. Laikui bėgant veja gali pradėti retėti, atsiranda palankesnės sąlygos piktžolėms, samanoms ir kitiems neigiamiems veiksniams, pasikeičia dirvos rūgštingumas.

4. Reguliari skarifikacija  padeda palaikyti gerą viršutinės vejos šaknų dalies būklę. 

5. Skarifikacija, pasirinkus tinkamų peiliukų tipą, gali būti naudojama ir kaip pagalbinė priemonė naikinant samanas. 

Rinkoje yra gana nemažai skirtingų skarifikatorių, skirstomų pagal plotį, svorį kainą, tačiau vienas iš pagrindinių skarifikatoriaus parametrų yra peilių konstrukcija.
Pagrindiniai peilių konstrukcijos tipai yra trys: fiksuoti, plaukiojantys ir spyruokliniai. Kiekvienas jų atlieka skirtingas funkcijas, pagal vejos tipą ir paskirtį. Kurią peilių konstrukciją naudoti tiksliausiai gali įvertinti specialistai. (sodoservisas.lt)

 Aeracijos procedūros tikslas pagerinti oro, drėgmės bei trąšų patekimą į vidurinį vejos šaknų sluoksnį, esant itin nelaidžiam gruntui.

 Aeracijos procedūra skirta sunkiems, orui nelaidiems ar suspaustiems gruntams, tai mechaninis vejos subadymas smaigais arba cilindriniais kaiščiais. Žemėje padaromi  5-9 cm gylio dūriai, išskirtiniais atvejais iki 13cm gylio. Pagrindinis šios procedūros tikslas pagerinti oro, drėgmės bei trąšų patekimą į vidurinį vejos šaknų sluoksnį. 

Efektyviausias aeravimo laikas rekomenduojamas iš karto po skarifikavimo - pirmosiomis vejos vegetavimo savaitėmis.

Procedūrą rekomenduojama atlikti prieš kiekvieną sezoninį tręšimą t.y. vasarą arba rudenį, esant itin drėgnam žemės paviršiui. Aeravimo kiekis ir gylis parenkamas, įvertinant vejos būklę, grunto savybes bei kitas aplinkybes. 

Aeratoriaus kaiščiai būna dviejų tipų smaiginiai bei cilindriniai. 

Pirmo tipo smaigai naudojami tiesioginiam oro papildymui ir medžiagų pasisavinimui. Šio proceso metu 5cm aplink įsmeigtą vietą pasikeičia žemės struktūra, todėl svarbus ir smaigo išdėstymas.  

Antro tipo cilindriniai smaigai iš žemės ištraukia 1,5-2,5 cm pločio ir 5-9 cm ilgio žemės cilindrus. Atlikus šią procedūrą, specialistai įvertina esamą paviršiaus situaciją ir nusprendžia kuo geriausiai užpilti padarytas skyles: smėliu, durpėmis ar kita tinkama medžiaga. Taip atliekamas viršutinio dirvos sluoksnio kondencionavimas. Antro tipo aeracija rekomenduojama tada, kai yra labai tankus ir aukštas šaknynas, reikalingas velėnos retinimas arba žeminimas. Kada neužtenka paprastos aeracijos ir reikalingas grunto maišymas.
 
Aeratorių kaip ir skarifikatorių yra skirtingų tipų, tačiau pagrindinį darbą atlieka smaigai, kokio tipo smaigų reikia, gali įvertinti ir pasakyti vejos priežiūros srities specialistai. (sodoservisas.lt)
 

Sodo veja